34
902382

BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Rokoko.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Fanerad med jakaranda och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av rödbrun kalksten. Tre lådor. Signerad till höger om översta låset "GFT". Längd 92,5, bredd 48, höjd 81 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Sprickor. Fanerlagningar. Fanerskador.