Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
36
913305

KUNGLIG BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), ej signerad. Rokoko, 1760-tal.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
14 600 - 17 100 EUR
17 000 - 19 800 USD
Klubbat pris

Fanerad med jakaranda och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av rödbrun kalksten. Tre lådor. Längd 127, bredd 62, höjd 83 cm. Nyckel finns.

Senare skiva (redan i 1806 års slottsinventarium står det att skiva är trasig, varför nuvarande skiva har tillkommit tidigt), beslag saknas delvis. Senare lambrekängbeslag. Nyckel finns.

Proveniens

Beställd 1766 i samband med inredningen av kronprinsparets, Gustav (III) och Sofia Magdalena, våning på Stockholm slott.

Märkningen hör till en grupp ganska raskt ditmålade beteckningar som troligen tillkommit efter Adolf Fredriks död när man inför bouppteckningen klart och tydligt märkte sådant som betalats av andra kassor än kungens och därför inte skulle ingå. Märkningen ”P G n / 1766” eller som auktionens byrå bara ”n / 1766” betyder att byrån beställts vid kronprins Gustav (III:s) bosättning 1766. Avsikten var att åstadkomma en nummerserie för de inköpen, men det blev aldrig verkställt, eftersom inga möbler med den märkningen har siffror ifyllda efter ”n”.

Den aktuella byrån är en av ett par, varav Husgerådskammaren fortfarande äger den andra. Ingen av dem är signerade. HGK:s byrå har dock originalskivan av kolmårdsmarmor kvar och den är märkt ”Nordin N:o 4”, vilket stämmer med att blindskivan har en samtida blyertspåskrift ”n.o 4”.

Beträffande de äldre inventariemärkningarna har båda byråarna Husgerådskammarens rött inventarienummer från 1806 ”N. 46”. Då stod båda byråarna tillsammans i ett passagerum längst ut i slottets nordvästra flygel där Sofia Magdalena bodde som änkedrottning. (Även om byråar ofta köptes i par till slottet stod de oftast var för sig.) Passagerummet kallas förmak i handlingar från tiden, men relationen till grannrummen utesluter att rummet verkligen fungerat så. I 1806 års inventarium finns också ett tillägg i blyerts till katalogiseringen av N. 46: ”skifvan sönder” och eftersom nästa inventarium skrivs i mitten av 1810-talet är det alltså ett tidigt haveri som föranlett bytet av stenskiva. Troligen var skadan anledningen till att byrån avyttrats, vilket skedde före 1878.