360
923174

Jacob Hägg

(Sverige, 1839-1931)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 730 - 7 640 EUR
6 510 - 8 680 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Jacob Hägg
(Sverige, 1839-1931)

Svenskt pansarskepp

Signerad J. Hägg och daterad 1914. Olja på uppfodrad duk 29,5 x 116,5 cm.

(Möjligen) Panama-Pacific International Exposition, San Francisco, 1915 (enligt etikett på spännram. Dock upptas målningen ej i den officiella utställningskatalogen).