365
922876

Per Krafft d.ä.

(Sverige, 1724-1793)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Per Krafft d.ä.
(Sverige, 1724-1793)

Fredrik Adolf Ulrik Sparre av Rossvik (1746-1812) & Ebba Margareta Sparre, född de Geer av Leufsta (1756-1814).

Damporträttet signerat P. Krafft och daterad 1762. Ramarna med påskrift "Ryttmästaren Wälborne Herr F.A.U. Sparre" samt "Högvälborne Fru Ebba M. Sparre född Friherrinna De Geer". Text på etikett a tergo "Målaat af Per Krafft d.ä" Oval duk 61,5 x 52 cm. Rikt skurna, förgyllda och bronserade ramar.

Proveniens

Arnö Fideikommiss enligt etikett a tergo.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid. 774 SPA 1924:2431 samt sid. 194 SPA 1924:2430.

Adliga ätten Sparre af Rossvik är en gammal frälsesläkt introducerad 1625. Fredrik Adolf Ulrik Sparre var en av sju barn till riksrådet Fredrik Ulrik Sparre (1719-1777) i hans giftermål med Juliana Brita Siöblad (1728-1775). Fredrik Adolf Ulrik är här avbildad med Gustav III:s faddertecken som skänktes honom av kungen med anledning av kronprins Gustav IV Adolfs dop 1778. Ebba Margareta Sparre föddes i Stockholm som en av åtta barn till friherre Charles de Geer av Leufsta (1720-1787) i hans giftermål med friherrinnan Catharina Charlotta Ribbing af Zernava ( 1720-1787). Ebba Margareta gifte sig med Fredrik Adolf Ulrik på Leusta 1778.