Madeleine Pyk – en samling F769
367
905642

Jacobus Storck

(Nederländerna, 1641-1692)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
19 000 - 23 700 EUR
21 700 - 27 100 USD
Klubbat pris
280 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Jacobus Storck
(Nederländerna, 1641-1692)

Vy över floden Vecht med slottet Nijenrode

Parketterad pannå ca 60 x 83,5 cm.

Proveniens

Sannolikt Gustaf Oscar Ludvig (Gösta) Nobel (1886-1955), därefter i arv inom familjen.

Denna magnifika målning utförd av Jacobus Storck visar en vy över floden Vecht med slottet Nijenrode sedd från den sydöstra sidan. Slottet är beläget nära byn Breukelen i Utrecht, Nederländerna. Storck uppehöll sig flertalet gånger kring denna vy med varierande utgångspunkt. En version från slottets nordöstra sida finns bland annat i Rijksmuseums samlingar i Amsterdam.
Jacobus Storck tillhörde en familj av konstnärer; hans far Jan Jansz. Sturck var en känd Amsterdam-målare, hans äldre bror Johannes samt hans yngre bror Abraham var även de konstnärer. Abraham räknas som den mest framgångsrika av de tre men de var alla kända för sina mariner, topografiska vyer och Italiserande hamnscener. Jacobus var dock den mer framstående gällande avbildning av arkitektur vilket ger sig till känna i den aktuella målningen som ger oss en bild av hur Nederländerna såg ut under 1600-talets andra hälft.
Målningen har sannolikt tillhört Gustaf Oscar Ludvig (Gösta) Nobel (1886-1955) och har vidare nedärvts inom familjen. Gustaf som var yngste son till Ludvig och Edla Nobel samt brorson till Alfred Nobel. Han var mellan 1914-17 bosatt i Baku och tog senare över som verkställande direktör på Branobel eller "The Nobel Brothers Company". Oljeföretaget grundades av fadern och hans bror Robert i Baku. År 1918 under Ryska Revolutionen flydde Gustaf med familj till S:t Petersburg, Ryssland och var där bosatt en tid.

Bukowskis tackar dr. Laurens Schoemaker på RKD – Netherlands Institute for Art History i Haag för hjälp med attribuering av målningen.