37
922161

BYRÅ, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk.

Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 500 - 44 400 EUR
37 000 - 46 300 USD
Klubbat pris
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Fanerad med mahogny, rosenträ, citron, ebenholz, buxbom och olivträ. Rak form med avfasade hörn, raka ben. Tre lådor. Inläggningar med "bois de bout". På fasaden skuggade fält och ränder samt rosetter och lagerkvistar. Kortsidorna med fält och rosetter inom lagerkrans. Skiva av grå kalksten. Beslag av brons, draghandtag av mässing. Signerad under översta lådbotten " fait par G. Haupt à Stockholm". Längd 125, bredd 66,5, höjd 99 cm.

Omarbetad. Senare skiva, hörnbeslag och nyckelskyltar.

Auktionens byrå är intressant då den är den hittills enda kända signerade byrå där Haupt har använt sig av raka ben i stället för de lätt svängda. Möjligen har byrån ursprungligen varit en förklädd pagesäng av den typ som finns i de kungliga samlingarna. I samband med konservering av byrån framkom att den sannolikt mycket tidigt fått dagens utseende, kanske redan under Georg Haupts livstid.