376
894275

Carl Fredrik Hill

(Sverige, 1849-1911)
Utropspris
1 400 000 - 1 600 000 SEK
122 000 - 139 000 EUR
128 000 - 146 000 USD
Klubbat pris
Carl Fredrik Hill
(Sverige, 1849-1911)

”Skräck”/”Figurer som omfamnar varandra”

Troligtvis utförd omkring 1886. Olja på (fragmentarisk) papp 62 x 76 cm.

Proveniens

Hedda Hill, Lund (konstnärens syster); därefter i samma familjs ägo sedan 1921 (ursprungligen förvärvad från ovanstående).

(I urval) Göteborgs konstmuseum, 1945; Trollhättan och Vänersborg, 1945; Hallands Museum, "Sommarutställning", 1963; Göteborgs konstmuseum, 1963; Malmö Konsthall, "Carl Fredrik Hill", 10 april - 7 juni 1976, kat nr 63 (under titeln "Skräck"); Munchmuseet i Oslo 1976; Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Carl Fredrik Hill", 17 september 2011 - 29 januari 2012; Malmö Konstmuseum, "Carl Fredrik Hill - maximus pictor", 17 februari - 9 april 2012.

Nils Lindhagen, "Carl Fredrik Hill. Sjukdomsårens konst", 1976", upptagen i den beskrivande katalogen, sid. 250 som nr 2 samt avbildad halvsida i planschdelen (under titeln "Skräck"); Sten Åke Nilsson, "Carl Fredrik Hill. Maximus Pictor", 2011, omnämnd sid. 52 samt avbildad helsida i färg, sid. 201.

Carl Fredrik Hill räknas till Sveriges främsta landskapsmålare. Under en fyra år lång vistelse i Frankrike arbetade han intensivt med sitt måleri, men fördes 1878 till sinnessjukhus sedan grannarna klagat över hans märkliga beteende. Efter hemkomsten till Sverige och en vistelse på Lunds hospital vårdades han av familjen i hemmet till sin död år 1911. Under senare år har teckningarna från ”sjukdomsperioden” tidvis tilldragit sig större intresse än den ”friska” periodens landskapsmålningar. Detta har märkts bl. a. i samband med de stora utställningarna på Nationalmuseum (1999), Prins Eugens Waldemarsudde (2011) samt Nivaagaards Malerisamling i Danmark (2015).

”Skräck/Figurer som omfamnar varandra” tillhör de verk som väckte uppmärksamhet på Waldemarsudde 2011 och har en i övrigt imponerande utställningshistorik som sträcker sig ända tillbaka till år 1945. Oljemålningen, som utfördes under inledningen till ”sjukdomsperiodens konst” någon gång på 1880-talet, förvärvades från konstnärens syster Hedda i Lund år 1921 och har sedan dess funnits i samma familjs ägo. Det gripande motivet, där ångest inför det ofattbara getts koloristiskt uttryck, är mycket säreget och står helt utan motsvarighet i Hills ”sjukdomsproduktion”, vilken enligt Hill själv utfördes ”bakom dårlig fång-hus-dörr”. Målningen var också med i spelfilmen ”Det sköna är svårt” om Carl Fredrik Hill gjord 1985 av Anders Wahlgren.

Konstnär