Arne Jones E1299
396
922198

Pierre Joseph Frère, replik

(1744-1806)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Pierre Joseph Frère, replik
(1744-1806)

Stockholms slott och Norrström med Mynttorget och Helgeandsholmen i fonden.

Uppfodrad duk 45 x 67 cm.

Proveniens

Bukowskis Auktioner, Internationella höstauktionen, 1996, kat nr 45.

Olof Byström, Bellmansstudier, del 17, 1976.

Man vet inte speciellt mycket om konstnären Pierre Joseph Frére. I hovkalendern från 1788 finns att läsa att han år 1788 var verksam som Slottsinspektör vid Fredrikshovs slott.
Den aktuella målningen besitter ett stort topografiskt värde och avbildar bland annat Kanslihuset på Mynttorget som invigdes 1790 och hovstallet på Helgeandsholmen.
Målningen är en replik efter en signerad och daterad version från 1789.