406
889927

Carl Fredrik Hill

(Sverige, 1849-1911)
Utropspris
5 000 000 - 7 000 000 SEK
444 000 - 621 000 EUR
463 000 - 648 000 USD
Klubbat pris
5 000 000 SEK
Carl Fredrik Hill
(Sverige, 1849-1911)

"Afton"

Signerad C F HiLL. Utförd i Paris 1877/1878. Olja på duk 82 x 100,5 cm.

Proveniens

Friherrinnan Henriette Coyets samlingar, Torup (genom köp från familjen Hill, möjligen förmedlat av Prins Eugen); doktor Margaretha Nyman (född von Leithner), Lund (dotterdotter till ovanstående); Stockholms Auktionsverk, "Stora Kvalitén", 26 november 2009, kat nr 2098; privat samling.

Malmö Museum, "Carl Fredrik Hill. Retrospektiv utställning", 1933, kat nr 122; Galleri Färg och Form, Stockholm, "Carl Fredrik Hill (1849-1911)", februari 1943, kat nr 89; Föreningen Malmö Konsthall, Malmö rådhus, "Carl Fredrik Hill (1849-1911)", mars 1943, kat nr 79; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, Sveriges Allmänna Konstförening, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", 1944, kat nr 244; Nationalmuseum, Stockholm, "Carl Fredrik Hill 1849-1911", september - oktober 1949, kat nr 164 (under titeln "Afton [Det lutande trädet]"); Skånska Konstmuseum, Universitetet, Lund, "För att lära känna Hill", 19 april - 3 maj 1953, kat nr 23 (under titeln "Afton [Det lutande trädet]"); Malmö Konsthall, "Carl Fredrik Hill", 10 april - 7 juni 1976, kat nr 55; Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Carl Fredrik Hill", 17 september 2011 - 29 januari 2012; Nivaagaards Malerisamling, Nivå, Danmark, "Carl Fredrik Hill. Sveriges store landskabsmaler", 4 oktober 2015 – 31 januari 2016.

Adolf Anderberg, "Carl Fredrik Hill. Hans liv och hans verk. Del I", 1926, avbildad sid. 154; Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", 1945, omnämnd sid. 231 samt upptagen i katalogen under "Kap. IX Carl Fredrik Hill", sid. 341; Erik Blomberg, "Carl Fredrik Hill. Hans friska och sjuka konst", 1949, omnämnd sid. 67, upptagen i förteckningen sid. 100 samt avbildad helsida i planschdelen; Adolf Anderberg, "Carl Hill. Hans liv och hans konst", 1951, upptagen i katalogdelen under avdelningen "Dröm och vision: Slutet av år 1877 och de första månaderna 1878", sid. 310, omnämnd sid. 255, avbildad helsida Färgpl. X. (mot sid. 256) samt i interiörfoto från utställningen på Galleri Färg och Form, Stockholm, februari 1943, sid. 264; Sten Åke Nilsson, "Carl Fredrik Hill. Maximus Pictor", 2011, omnämnd sid. 45 samt avbildad helsida i färg, sid. 175; "Carl Fredrik Hill. Sveriges store landskabsmaler", utställningskatalog Nivaagaards Malerisamling, 2015, upptagen i verkförteckningen sid. 210 (under titeln "Aften"), omnämnd sid. 127 samt avbildad helsida i färg sid. 128.

Carl Fredrik Hill är en av Sveriges mest betydelsefulla konstnärer någonsin. Efter fyra feberaktigt intensiva år som landskapsmålare i Frankrike (1874-1877) rämnade hans mentala hälsa, efter en längre tids anspänning, i Paris mot slutet av 1877. Parallellt med att intensiteten ökade markant i hans konstnärliga produktion blev hans psykiska tillstånd allt mer labilt och vid jultiden drabbades Hill av en paranoid schizofren psykos vilken ledde till att han i januari 1878 internerades på doktor Blanches klinik i Passy utanför Paris.

"Afton" utfördes i samband med denna själsligt turbulenta period för Hill när de yttre och inre landskapen skoningslöst flöt samman i visionära samt expressiva uttolkningar i form av oljefärg på duk. Den framstående kännaren av Carl Fredrik Hills konstnärskap Sten Åke Nilsson har skrivit följande om "Afton":

"Den känslomässigt märkligaste delen av Hills måleri fram till årsskiftet 1877/78 består av flammande landskap i vilka han söker sammanfatta vad han sett. Men denna sammanfattning avser inte den yttre 'sanna' bilden utan fastmer en stark och uttrycksfull själslig syntes. Realismen har nu ersatts av känslotolkning".

I ett brev från december 1877 skriver Hill:

"Som Ni veta, har jag svärmat för musikalisk färgverkan. Det är på detta området mina senaste experimenter ägt rum, vadan således färgverkningen i tavlan äger större anspråk än den framställda vyn".

Som så ofta hos Hill utgörs ett centralt inslag i kompositionen av ett träd. Det ensamma samt isolerade trädet står med all säkerhet som bärare av symboliska innebörder i det av melankoliskt aftonljus stämda samt ödsliga landskapet.

Nilsson, återigen, skriver:

"Det ensamma svarta trädet avtecknar sig mot en flammande kvällshimmel. Den tragiska undertonen i denna expressionistiska färgsyn är så oerhört kännbar, nästan fysiskt påtaglig. I trädets böjning mot vattnet och jorden ligger något av en orosfylld aning, en smärtsam resignation, en ensam själ utelämnar sig till omvärlden med sin blottade och nakna bikt. Med sin starkt uppdrivna färgdramatik genomströmmas målningen av ett skälvande patos, något som berättar för oss att spelet är slut. [...] Cirkeln hade slutits under trycket av obönhörliga krafter som till slut blev honom övermäktiga".

"Afton" har betraktats som ett banbrytande verk vilket förebådar den något senare symbolismen inom landskapsmåleriet och Hill är tveklöst en av den svenska konstens mest särpräglade och djupt personliga gestalter vars konst aldrig kommer låta sig förklaras av gängse tolkningsmodeller.

Målningen har ofta inkluderats i betydande utställningar såväl i Sverige som internationellt.

Konstnär