409
748246

Richard Bergh

(Sverige, 1858-1919)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Richard Bergh
(Sverige, 1858-1919)

"Handstudier till Gustaf Fröding"

Monogramsignerad RB. Utförd ca 1909. Olja och blyerts på duk uppklistrad på papp-pannå 36 x 47 cm.

Proveniens

Nationalmuseum, Stockholm, "Richard Bergh. Minnesutställning", 1919, kat nr 170; Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, utställning arrangerad av Sveriges Allmänna Konstförening, "Minnesutställning över Richard Bergh", 1949, kat nr 212; Aguélimuseet, Sala, "Richard Bergh", 19 maj - 30 juli 1995; Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Richard Bergh - ett konstnärskall", 12 april - 1 september 2002, kat nr 54.

Hans Henrik Brummer (red.), "Richard Bergh. Ett konstnärskall", 2002, avbildad sid. 130 samt upptagen och avbildad i verkförteckning sid. 159 som nr 54.

För ytterligare information se under kat nr 410.