419
748063

Richard Bergh

(Sverige, 1858-1919)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Richard Bergh
(Sverige, 1858-1919)

RICHARD BERGH, Olja på papper uppfäst på duk. A tergo monogramsignerad RB med stämpel.

"Expressionist-landskap". Olja på papper uppfäst på duk 111 x 95 cm.

Papper uppföst på duk, smärre repor, något krackelerad, skador, lagningar.

Proveniens

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Richard Bergh", 27 oktober 1978 - 14 januari 1979; Aguélimuseet, Sala, "Richard Bergh", 19 maj - 30 juli 1995.