421
911756

Johan Tobias Sergel

(Sverige, 1740-1814)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 510 - 4 380 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
33 000 SEK
Johan Tobias Sergel
(Sverige, 1740-1814)

BYST, föreställande Gustaf Adolf Reuterholm (1756-1813) 1795.

Gips. Signerad "Sergell 1795". Höjd ca 81 cm.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 665. SPA 1920:2050.
Georg Göthe, Johan Tobias Sergels skulpturverk, Stockholm 1921, auktionens exemplar från Säbylund nr 103, avbildat på helsida sid. 99.
Nationalmuseum, Stockholm, Illustrerad katalog över äldre svensk och utländsk skulptur, Västervik 1999, sid 178, jämför museets exemplar av marmor från 1794 där Reuterholm har ett kors på bröstet till skillnad från Säbylundexemplaret där han bär en serafimerkraschan. Han blev serafimerriddare 1794.
Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens byst av Reuterholm avbildad sid. 215.

Konstnär

Johan Tobias Sergel var en svensk skulptör, bildkonstnär, hovintendent, professor och direktör vid Konstakademien född i Stockholm. Han studerade för Jean Eric Rehn, Adrien Masreliez och Pierre Hubert L’Archeveque som tog honom till Paris för att studera skulptur. Senare studerade Sergel även gravyr för Per Floding och en tid i Rom. Verket ”Vattennymfen”, utfört 1771, var hans första självständiga och finns idag på Nationalmuseum i Stockholm. Sergel fick sitt genombrott med skulpturen ”Faunen” 1774, andra kända verk är bland annat ”Amor och Psyke” som Gustav den III införskaffade. En rad teckningar och laveringar finns bevarade utförda av honom som skildrar det gustavianska livet.