Prenumerera på vårt nyhetsbrev

421
911756
Johan Tobias Sergel
(1740-1814)
Johan tobias sergel, byst, föreställande gustaf adolf reuterholm (1756-1813) 1795.

BYST, föreställande Gustaf Adolf Reuterholm (1756-1813) 1795.

Gips. Signerad "Sergell 1795". Höjd ca 81 cm.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

4 107 - 5 133 EUR

Klubbat pris:
33 000 SEK
Proveniens

Säbylund, Närke.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 665. SPA 1920:2050.
Georg Göthe, Johan Tobias Sergels skulpturverk, Stockholm 1921, auktionens exemplar från Säbylund nr 103, avbildat på helsida sid. 99.
Nationalmuseum, Stockholm, Illustrerad katalog över äldre svensk och utländsk skulptur, Västervik 1999, sid 178, jämför museets exemplar av marmor från 1794 där Reuterholm har ett kors på bröstet till skillnad från Säbylundexemplaret där han bär en serafimerkraschan. Han blev serafimerriddare 1794.
Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens byst av Reuterholm avbildad sid. 215.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37