911756

421. JOHAN TOBIAS SERGEL, BYST, föreställande Gustaf Adolf Reuterholm (1756-1813) 1795.

Gips. Signerad "Sergell 1795". Höjd ca 81 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Säbylund, Närke.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK/4 106 - 5 133 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
40 425 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 665. SPA 1920:2050.
Georg Göthe, Johan Tobias Sergels skulpturverk, Stockholm 1921, auktionens exemplar från Säbylund nr 103, avbildat på helsida sid. 99.
Nationalmuseum, Stockholm, Illustrerad katalog över äldre svensk och utländsk skulptur, Västervik 1999, sid 178, jämför museets exemplar av marmor från 1794 där Reuterholm har ett kors på bröstet till skillnad från Säbylundexemplaret där han bär en serafimerkraschan. Han blev serafimerriddare 1794.
Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens byst av Reuterholm avbildad sid. 215.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Chef hemvärderingen, specialist möbler och konsthantverk

+46 8-614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund