426
912877

Johan Ahlberg

(Sverige, 1752-1813)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Johan Ahlberg
(Sverige, 1752-1813)

Generallöjtnant Adam Ludvig Lewenhaupt (1748-1808)

Signerad Johan Ahlberg, Uppsala och daterad 1795. Oval duk 67,5 x 54,5 cm. A tergo påskrift "Adam Ludvig Lewenhaupt Grefve Capitaine Lieutnant vid Konungens Lif Drabante Corps General Major Riddare af Svärds Ordern - Målat af Directeur Johan Ahlberg i Upsala 1795". Samtida förgylld ram.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 481. SPA 1920:2046.

Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, avbildad sid. 25.