436
911816

David Klöcker Ehrenstrahl, replik

(Tyskland, 1629-1698)
David klöcker ehrenstrahl replik, generallöjtnant nils bielke (1644-1716).

Generallöjtnant Nils Bielke (1644-1716)

Signerad D Klöcker Ehrenstrahl fecit. Uppfodrad duk 134 x 99 cm. Transkriberad påskrift a tergo "B: N-o 14 Kongl. maijestets Sweries Rikesrådig Feltmarscalk och Generalgoüeneïur Nils Bielke grefwe till Salstad". Samtida bronserad ram.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

10 267 - 12 834 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK
Proveniens

Säbylund, Närke.

Sixten Strömbom (red.), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid. 80. SPA 1917:9.
Axel Sjöblom, "Ehrenstrahl", 1947, jämför med plansch 41.

Nils Bielke föddes 1644 i Stockholm och dog år 1716. Han var en av vårt lands mest färgstarka personer under den Karolinska tiden, en elegant hovman och karismatisk kavallerigeneral. Efter slaget vid Lund 4 december 1676 lär Karl XI ha yttrat att "den dagen dansade min krona på Bielkens värjspets". Under en tid som ambassadör vid Ludvig XIV:s hov fyllde Bielke en viktig funktion som representant for stormakten Sverige. Som förtrogen vän till Karl XI förordnades han senare till generalguvernör över det prestigefyllda Pommern. Ingen annan dåtida svensk statsman hade i slutet av 1600-talet så breda kontakter med Nordeuropas ledande furstar och hov, och han spelade ett högt och djärvt politiskt spel.
I detta praktfulla porträtt är Bielke avbildad som generallöjtnant med guldbroscherad grå dräkt, harnesk och en spetsjabot samt röd drapering.

Den aktuella målningen är en replik till målning från 1678 som återfinns på Sturefors slott, Östergötland.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89