46
869446

MÄSTERSTYCKE AV NICLAS ENGELSTEDT, mästare i Stockholm 1800-1818, skrivbord med uppsats, sengustavianskt.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 810 - 3 740 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Fanerat med mahogny. Uppsats med fack och lådor. Krön med låda. Bakom rulljalusi 10 små lådor och två fack. Flankerande dörrpar framför tre lådor. Undertill tre lådor. Sargen med en låda i fronten, samt låda i vardera kortsida. Skinnklädd skiva. Raka fyrsidiga avsmalnande ben. Längd 134, bredd 82, höjd 78,5, höjd inkl. uppsats 134 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage. Nyckelskyltar ställvis med skador.

Niclas Engelstedt, mästare 1800-1818, ritningen till mästerstycket daterad 21 december 1799, mästare 3 maj 1800.. Han var gift med Georg Haupts dotter Maria Sophia (1782-1860).