494
734823

BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
19 000 - 23 700 EUR
21 700 - 27 100 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande på dubbel lotustron med högra handen rest i vitarka mudra. Höjd 31,5 cm.

Förgyllningen med slitage. Kronan med skada.

Proveniens

Purchased at an exhibition at NK in the 1980's.