596
907029

BUDDOR, två stycken, bergkristall. Kina, omkring 1900.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
955 - 1 430 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

I form av sittande buddha. Höjd 15 cm resp 16,5 cm.

Naturliga inneslutningar till stenen. Kantnaggar. Kantskador. Repor. Spricka.

Proveniens

From the Collection of the Nobel Family.