62
906397

KARMSTOLAR, ett par, av Johan Öhrmark (mästare i Stockholm 1761-1780-tal). Gustavianska.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 400 - 7 190 EUR
5 690 - 7 590 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Oval stoppad rygg. Snidad dekor av blommor och blad. Båda signerade JÖ.

Proveniens

Bengt Johansson Collection, katalognummer 150.