717
910141

SKÅLFAT, porslin. Qingdynasitn, tidigt 1700-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Dekor i underglasyrblått av palatsscen ur "the Romance of the Western Chamber". Undersida med blommärke. Diameter 43,5 cm.

Kantsprickor. Kantnaggar. Glasyrbortfall. Bränningssprickor. Tillverkningsmistor.