721
892840

VAS, porslin. Qingdynastin, Guangxu märke och period (1874-1908).

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Ovoid kropp med en elegant cylindrisk hals. Dekor i underglasyrblått av bambu och bananträd i trädgård. Med Guangxus sex karaktärs märke. Höjd 29 cm.

Slitage. Repor. Ytslitage. Kantnagg på fotringen.

Proveniens

The Paul R Wedendal Collection.