725
908186

ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1874-1908), med Qianlongs märke.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Locket med dekor i underglasyrblått av figurer från motivet "zhulin qixian". Utsidan med dekor av landskapsmiljö. Diameter 13,5 cm. Höjd 6 cm.

Slitage. Obetydlig nagg. Tillverkningsmistor. Tillverkningsskada.