830
914377

CIGARETTMUNSTYCKE, av sköldpadd med rosenslipade diamanter ca 1920-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Med en fransk kontrollstämpel för platina. Längd 9,4 cm. Etui av Lacloche Fères, London medföljer.

Sköldpaddsskal med en mindre spricka samt några mindre nagg till sjöskum. Slitage.

Proveniens

Familjen Nobel.