830
914377

CIGARETTMUNSTYCKE, av sköldpadd med rosenslipade diamanter ca 1920-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Med en fransk kontrollstämpel för platina. Längd 9,4 cm. Etui av Lacloche Fères, London medföljer.

Sköldpaddsskal med en mindre spricka samt några mindre nagg till sjöskum. Slitage.

Proveniens

Familjen Nobel.