839
914619

COLLIER, med fasetterade smaragder samt åttkantslipade diamanter.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Tillverkades i slutet av 1900-talet. 18K vitguld. Droppslipad smaragd ca 0.52 ct, övriga smaragder, ca 2.70 ct. Diamanter, ca 0.62 ct. Längd 42 cm. Totalvikt ca 37 g.

Några smaragder med inneslutningar som når yta, några med mindre nagg.