867
914387

MANSCHETTKNAPPAR, med cabochonslipade safirer.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
478 - 573 EUR
542 - 651 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

18K guld. Stämplade GF, (möjligtvis för Gaston Lefebre, verksam ca 1912), France med svensk importstämel. Längd 2,7 cm. Totalvikt ca 13,4 g.

En safir med en mindre nagg, en andra med en mindre spricka.

Proveniens

Familjen Nobel.