875
918442

DIADEM, med naturliga sötvattenspärlor och pärlor, Carl Gustaf Florell, Stockholm, 1820.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

18K guld och stål. Längd 10 cm.

En pärla sitter löst. Senare delar. Lagningar.

Proveniens

Julie Trolle-Bonde född Banér. Därefter i arv på mödernet inom familjen.