9
911760
KONSOLBORD, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Skulpterade, förgyllda och bronserade. Skivor av kolmårdsmarmor. Dekor av akantusblad, rocailler och granatäpplen. Längd 77, bredd 35,5, höjd 86 cm.

Förgyllningen med slitage.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 160 - 8 214 EUR

Klubbat pris:
135 000 SEK
Proveniens

Säbylund, Närke.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37