901
914363

LORNJETT, med gammal-, åttkant- och baguetteslipade diamanter.

Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
4 800 - 5 230 EUR
5 020 - 5 470 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Med franska kontrollstämplar, efter 1927, för guld och platina. Mittsten ca 0.80 ct, H-I/SI. Övriga diamanter, totalt ca 5.59 ct. Längd 7,2 cm. Kedja, 14K vitguld, längd 53 cm. Totalvikt 35,2 gram. Läderetui medföljer.

Proveniens

Familjen Nobel.