94
890188

BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets slut.

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 650 - 4 410 EUR
2 760 - 4 600 USD
Klubbat pris

Förgylld brons. Krönande urna. Vitemaljerad urtavla märkt "CHARPENTIER & CIE Bronziers PARIS RUE CHARLOT 8". Urverk märkt "CHARPENIERS BRONZES 440 A PARIS". Längd 60, bredd 24, höjd 59 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Smärre slitage. Fläckar. Ej funktionstestad.

Charpentier & Cie fanns på 8, Rue Charlot i Paris 1860.