Important Spring Sale 601

918 föremål
2. BORD, svensk empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
4. TABURETTER, 3 stycken, stockholmsarbeten, sengustavianska omkring år 1800.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
5. STOLAR, sex stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
7. STOLAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
8. FOTPALL, svensk empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
9. KONSOLBORD, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
10. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1760-tal. Rokoko.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
11. SPEGEL, rokoko, stockholmsarbete, 1760-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
16. VASER PÅ SOCKLAR, ett par, Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
380 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
17. BORD. Sverige, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
41 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
19. SKÄRM, Frankrike, eller Holland, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
20. SKÅP, svensk barock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
22. MATBORD, Sverige, 1940-talets slut.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
24. SKRIVSKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
26. SLAGSVÄRD, Holland/Tyskland, med klinga från 1640-talet.
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
29. HILLEBARD, tillverkad i Arboga cirka 1570-1590.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
33. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
40. BYRÅ, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
41. SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
42. SKÅP, gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
43. POTTSKÅP, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
45. SEKRETÄR, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
47. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
48. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
50. BORD. Louis XVI, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
51. BORD, 1700-talets första del. Senbarock.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
52. TEBORD med fajansbricka, Marieberg 1770, rokoko.
Klubbat pris
230 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
54. Soffa, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
56. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
57 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
58. BERGERE, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
59. KARMSTOLAR S.K. SULLASTOLAR, ett par, sengustavianska 1790-tal.
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
63. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
68. SPEGEL, barock, 1600-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
69. SPEGEL, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
70. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97), rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
71. SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
74. SPEGELLAMPETT, för två ljus, rokoko/gustaviansk, 1770-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
78. LJUSKRONA, för sex ljus, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
80. LJUSKRONA, för sex ljus, omkring år 1800, möjligen Ryssland.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
89. LJUSSTAKAR, ett par, tenn, Anders Hedenbom, Örebro 1734.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
92. BORDSPENDYL, Frankrike 1700-talets första hälft, régence.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
94. BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
96. SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
97. SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
98. SKRIVUPPSATS MED LITOFANILAMPA, Moskva, Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
99. RAMAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
100. Alexander Roslin Efter, Katarina den stora (1729-1796).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK