970815

101. GERHARD NORDSTRÖM, "Caltex".

Signerad G. Nordström. Duk 47,5 x 75,5 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK/10 493 - 13 116 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Galleri Doktor Glas, Stockholm, "Landskap i tio bilder”, 1974.

Övrigt

Gerhard Nordström var ursprungligen en traditionell landskapsmålare från Skåne, likt Ola Billgren. Till skillnad från den akademiske Billgren är Nordström djupt förankrad i den Österlenska myllan och man kan närapå känna hur det doftar jord från målningarna. Hans svit "Sommaren 1970” som visades på Galleri Doktor Glas 1972 innehöll några av de viktigaste verken i den samtida svenska konsthistorien. Här låter Nordström den prunkande Österlenska idyllen möta hotet från utsidan i form av scener från massakern i den vietnamesiska byn Song My. Ett brutalt uppvaknande för många svenskar.
Nordströms stora ledmotiv i måleriet är jorden, livet, döden, naturens skönhet, människans oförnuft och sårbarhet. Hans måleri har en episk kraft med en bedövande lustvandring i kolorismens prakt. Det är en sällsynt bedrift att måla naturens skönhet befriad från banalitet, men detta är något Nordström behärskar med stor precision.

Gerhard Nordström är just nu aktuell som medverkande konstnär i utställningen "Bilden av Krig", 20 september 2017 - 14 januari 2018, Bonniers Konsthall, Stockholm.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Louise Wrede

Louise Wrede
Specialist samtida konst

+46-73-940 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto