128
957163

Christian Coigny

(Schweiz, Född 1946)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Christian Coigny
(Schweiz, Född 1946)

"Vase Noir", 1988

Signerad Christian Coigny och numrerad 3/15 a tergo. Gelatinsilverfotografi framtaget av fotografen, bildyta 54 x 44 cm.

Proveniens

The Photo Gallery, Halmstad.

I Lausanne vid Genèvesjöns strand, har Christian Coigny under de senaste 30 åren skapat en karriär inom klassiskt svartvitt fotografi parallellt med sitt arbete inom reklam- och modebranschen. Hans arbete är förankrat i en klassisk skolning som är starkt influerad av amerikanska konstnärer som Edward Hopper, Georgia O’Keefe och Andrew Wyeth, som han upptäckte under sin tid i San Francisco.

Några av de största globala varumärkena gav tidigt Coigny uppdrag för reklamkampanjer vilket gjorde honom till ett stort namn inom branschen ren på 1980-talet. Han har plåtat kampanjer för kunder som Hermès, Krug champagne, Ferretti Yachts och Hublot klockor.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

404. Gladys Nilsson, Sannolikt ur "Domestic Goddess Series".
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
30 000

ditt bud
Aktuellt bud:
30 000 SEK