134
934811

Tom Sandberg

(Norge, 1953-2014)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Tom Sandberg
(Norge, 1953-2014)

TOM SANDBERG, Gelatinsilverfotografi monterat på aluminium och ramat.

"Uten tittel (AF#16)", 1997. Bildyta 80 x 120 cm. Bilden är ramad av Galleri Riis i Oslo i samband med att den såldes år 2000.
Enligt galleriet så ska den vara signerad på baksidan av aluminiumskivan.

Ej examinerad ur ram. Smärre slitage på ramen. Bilden är monterad på aluminium och ramad.
Eftersom bilden är monterad på aluminium så är den helt slät, det finns inga veck eller liknande. Bilden förefaller vara i mycket god kondition.

Proveniens

Galleri Riis, Oslo.

Tom Sandberg (1953-2014) var en av de främsta samtida norska konstnärerna, och han har sedan slutet av 1970-talet haft en betydande inverkan på fotografi som konstnärligt medium. Hans bilder har vunnit internationellt erkännande genom utställningar på prestigefyllda gallerier och museer. Hans första separatutställning i USA hölls till exempel på MoMa P.S.1 Contemporary Art Center i New York våren 2007. Hans bilder finns i ett antal nordiska, europeiska och amerikanska välrenommerade konstsamlingar. Tom Sandberg arbetade genomgående med svart-vita bilder, utforskandet av den fotografiska bilden som medium går som en röd tråd genom både abstrakta och figurativa motiv. Hans verk fångar det unika i det vanliga, och berör vår grundläggande mänskliga erfarenhet och bilduppfattning med stor känslighet.