969756

146. MALICK SIDIBÉ, "Vue de dos", 1990.

Signerad Malick Sidibé och daterad 2014. Gelatinsilverfotografi, bildyta 28,5 x 18,7 cm. Bladstorlek 30,5 x 23,6 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Inköpt från fotografens studio i Bamako av nuvarande ägare.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK/2 098 - 2 623 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Övrigt

1996 visade Fondation Cartier i Paris, som första institution utanför den afrikanska kontinenten, en separatutställning med Malick Sidibés bilder. I höst hyllar de den bortgångne Sidibé med en stor retrospektiv. Utställningen ”Mali Twist” pågår 20 oktober 2017 - 28 februari 2018.
Malick Sidibé började sitt arbete som fotograf i början av 1960-talet samtidigt som landet återfick sin självständighet från åttio års fransk överhöghet. Perioden sammanfaller med en global ungdomsrörelse och populärkulturen exploderar. Malick Sidibé, vid den här tiden 26 år, får inte bara bevittna och uppleva den uppskruvade livskänslan. Med sin begåvning för tecknande för ödet honom från den lilla byn där hans familj arbetat som herdar, till huvudstaden och en konstskola där han får börja som lärling till en fotograf. Han skaffar snart en egen kamera och börjar dokumentera den nya unga generationen som plötsligt står i ett dubbelt starkt strålkastarljus, ungdomskulten och självständigheten. Diskoteken och klubbarna drar till sig unga kvinnor och män, de dansar de nya västerländska danserna, klädda i de senaste plaggen: urringade klänningar, snäva färgglada skjortor och smala byxor, gärna blandat med traditionella tyger och smycken. Ett par år senare öppnar Sidibé sin egen ateljé: Studio Malick. Hit kom familjer, nykära, glada vänner, föräldrar med sina småbarn, för att föreviga små och stora händelser. Sidibés extraordinära känsla för närvaro, det levande och rörelsen även i det ögonblickliga blev till en konstnärsgärning av sällan skådat slag.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 8-614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto