Kan inte nå servern
153
954954

Maria Friberg

(Sverige, Född 1966)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 500 - 27 000 EUR
23 500 - 28 200 USD
Klubbat pris
240 000 SEK
Följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för vissa konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Karin Aringer
Stockholm
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Maria Friberg
(Sverige, Född 1966)

"Still lives #3", 2004

Signerad Maria Friberg och numrerad 6/6 a tergo. C-print på Fujiflexpapper monterad på träpannå 170 x 248 cm. Bilden monterad i två delar. Total upplaga 6 + 2 AP.

Proveniens

Gåva från konstnären till nuvarande ägare.

Litteratur

Maria Friberg m.fl, "Maria Friberg", 2008, avbildad helsida i färg bild 23.
Maria Friberg m.fl, "Maria Friberg", 2005, avbildad helsida i färg bild 2.

Övrig information

Som ett foster i moderlivet ligger mannen tryggt omsluten bland ålderdomliga böcker i skinnband. Maria Friberg har sedan nittiotalet bjudit sin allt större publik på gåtfulla, starka och befriande fantasifulla iscensatta bilder av män. De flyter stilla i bassängvatten, sitter inklämda i bilar, ibland sover de bland vita lakan eller så är bara underkroppen synlig där de sitter kostymklädda vid ett bord.

Det männen haft gemensamt i Marias bilder sedan snart tjugo år är att de just tycks flyta i tillvaron. Allt rör sig och det kan gå precis hur som helst. Katastrof eller triumf. I det här fotografiet är det alldeles stilla. Det är som om mannen har hittat hem och inte vill vara någon annanstans än just där - bland sina böcker.

Konstnär

Maria Friberg är en svensk konstnär som främst arbetar med fotografi och video. Hennes främsta tema är manlighet, hon undersöker de traditionella könsrollerna och de egenskaper som genom historien tillskrivits mannen. Sedan hon slog igenom på 1990-talet tillsammans med flera andra kvinnliga fotografer utbildade på fotoskolan i Göteborg har Friberg bjudit sin allt större publik på gåtfulla, starka och fantasifulla iscensatta bilder av män. De flyter stilla i bassängvatten, sitter inklämda i bilar, ibland sover de bland vita lakan eller så är bara underkroppen synlig där de sitter kostymklädda vid ett bord. Hon arbetar med iscensatt fotografi och använder sig ofta av konsthistoriska referenser. Friberg arbetar gärna i serier, där ett motiv varieras i flera olika verk. Några av hennes mest kända sviter är ”Still lives” och ”Almost there”.

Läs mer