155
966726

Dan Wolgers

(Sverige, Född 1955)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
45 200 - 54 200 EUR
47 800 - 57 400 USD
Klubbat pris
500 000 SEK
Följerätt

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Dan Wolgers
(Sverige, Född 1955)

"Här slutar allmän väg III", 1995

Signerad Dan Wolgers och daterad 1995 a tergo. Upplaga 2/3. Cibachrome monterad på kapa-platta 120 x 232 x 4 cm.

Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm.
Galerie Aronowitsch, Stockholm.
Samling Saltarvet, Fiskebäckskil.
Privatsamling.

Mårten Castenfors (red), "Samling Saltarvet", 2001, avbildad uppslag sid 12-13.
Dan Wolgers m.fl, "Dan Wolgers verksamhet 1977-2001", Liljevalchs Konsthall, 2001, utställningskatalog, avbildad.

Dan Wolgers har en fantastisk förmåga att läsa av sin samtid. Med verk till synes före sin tid har allt han företagit sig sedan blivit till välkända tidsmarkörer, ja rent av klassiker. Under ett par år i början av 1990-talet var Dan Wolgers ett eftertraktat byte för kritiker och tyckande allmänhet. 1991 kom den första stora konstskandalen, Wolgers banbrytande utställning på Galleri Lars Bohman, där han gav en reklambyrå fria händer att skapa en utställning i hans namn. Året efter var det dags igen, då släpptes den välkända gula telefonkatalogen där Wolgers låtit trycka sitt eget namn och telefonnummer på framsidan. Numera återfinns en av dessa kataloger i samlingarna på MoMa i New York. 1992 medverkade Dan Wolgers i grupputställningen "Se Människan" på Liljevalchs. Som en konstpolitisk handling lät han föra bort och sälja två av konsthallens bänkar. "Bänkstölden" fick stort utrymme i medierna och debattens vågor gick höga, inte minst när han sedan sålde kuvertet med delgivningen från Stockholms tingsrätt till sin norska gallerist.
”Här slutar allmän väg”, fotografisviten utförd 1995-1998, med Vägverkets torra blåvita skylt, blev Dan Wolgers personliga stoppskylt. Budskapet kunde inte sägas tydligare och endast denna fotografisvit presenterades på Galleri Lars Bohman när Wolgers ställde ut 1995.
" - Vi trodde aldrig den skulle sälja. Det var inget fotografi eller konstverk i traditionell bemärkelse, inte ljussatt eller redigerat i efterhand. Allt såldes. Bland annat till Statens Konstråd."
Bilderna är högt eftertraktade bland samlare och institutioner. De återfinns bland annat hos Moderna Museet som har hela sviten i sin samling. Sviten består av fem olika motiv, alla med den blåvita vägskylten. Det som skiljer dem åt är den omgivande naturen då de alla är fotograferade på olika platser, de flesta på landsvägar söder om Stockholm.

Konstnär

Wolgers, Dan f. 1955 i Stockholm. Svensk målare och skulptör. Utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1980-1985. Professor där i skulptur sedan 1995. Är en av få svenska konstnärer som har ställt ut på Louvren – hans flasktorkare, som ingick i Absolut Vodkas konstserie var inspirerade av Marcel Duchamps 2000. Dan Wolgers är full av hugskott och humor, är en lekfull dadaist, prövar och ifrågasätter det mesta och naturligtvis provocerar och chockerar han åskådaren. När han skulle medverka i en installation på Liljevalchs bad han få låna två bänkar, som han omedelbart sålde på auktion. Han anmäldes för förskingring och blev villkorligt dömd till dagböter. Domen, som överlämnades i ett slutet kuvert, signerade han och sålde för 20 000 kr. Han fick uppdraget att designa omslaget till Stockholms telefonkatalog, men i stället för att göra en bild satte han dit sitt eget telefonnummer – han valde senare att byta nummer. Katalogen finns i dag på Museum of Moderns Arts i New York . Wolgers ställer det mesta på sin spets t.o.m skylten ”Här slutar allmän väg”. ”Jag försöker visualisera och manifestera olika aspekter på livet i min konst” säger han själv. ”På det privata planet använder jag mitt arbete till att försöka begripa någonting av vad jag och andra har här på jorden att göra.”