157
967506

Katrin Korfmann

(Tyskland, Född 1971)

"Kolorit (Yellow)", 2012

Signerad Katrin Korfmann och numrerad 3/5 på etikett a tergo. Ultrachrome print, 171,5 x 118,5 cm.

Utropspris:

50 000 - 60 000 SEK

4 690 - 5 630 EUR

4 500 - 5 390 USD

Klubbat pris:
40 000 SEK
Proveniens

Galleri Andersson/Sandström, Stockholm.

Kai Hilgemann Gallery, Berlin, "Kolorit", 23 november 2012 - 12 januari 2013.
Galleri Andersson/Sandström, Stockholm, 2 maj - 16 juni 2013.
Francis Boeske Projects, Amsterdam, "Ensembles Assembled", 25 oktober - 21 november 2015.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57