178
968468

Hans Hammarskiöld

(Sverige, 1925-2012)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 350 - 2 830 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Följerätt

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Hans Hammarskiöld
(Sverige, 1925-2012)

"Spanska ridskolan", 1952

Signerad Hans Hammarskiöld och daterad 1975 och numrerad 90/100 a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 26 x 37 cm. Bladstorlek 30 x 40,5 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Kurt Mälarstedt, "Foto Hammarskiöld - Tiden och ljuset", 2008, avbildad på uppslag sid 48-49.

Fotograferat i Hovstallet, Stockholm, för Vecko-Journalen. Publicerad bl.a i Life 1952, under rubriken "Speaking of pictures".

"Ögonblicket, den frusna bråkdelen av en sekund - där avgörs det om det blir en bra bild eller inte. En mycket liten förändring i ett ansiktsuttryck eller i ett händelseförlopp förflyktigas snabbt. En sekund senare är ögonblicket historia och låter sig inte återskapas. Här sätts reaktionsförmågan på prov och slumrande jägarinstinkter väcks till liv."

Han Hammarskiöld 2008, ur förordet i boken "Foto Hammarskiöld - Tiden och ljuset"

Konstnär

Hans Hammarskiöld, svensk fotograf född i Stockholm. En av svensk fotografis portalfigurer under 1900-talet. Hans första bilder tog han redan 1942-43 med sin fars Leicakamera. Hans genombrott kom under 1950-talet då han under en period var anställd av Vogue i London. Senare har Hammarskiöld fotat konstnärer, författare, kungligheter, fotografer och skådespelare, och intresserar sig för att fånga personligheten hos dem. Hammarskiöld har även fotat mode, arkitektur, natur och reklam samt gett ut flertalet böcker. Han var medlem i fotografkollektivet Tio Fotografer tillsammans med bland andra Lennart Olson.