18
915305

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 350 - 3 830 EUR
3 790 - 4 330 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Bordslampa, Taito Oy, Finland, 1900-talets mitt, modell 9224.

Polerad mässing, benet med tvinnade läderband, stämplad TAITO, höjd ca 52 cm.

Slitage, delvis bortpolerad lack, liten buckla.

Formgivare