192
967249

Bert Stern

(USA, 1929-2013)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Bert Stern
(USA, 1929-2013)

"Marilyn New Baby On Bed", 1962

Signerad Bert Stern. Signerat certifikat medföljer. Upplaga 12/50. Framtagen 2012. Pigment print, bildyta 31,5 x 46,5 cm.

Proveniens

Bert Stern Studios, New York.

Bert Stern och Milton H. Greene var de Hollywoodfotografer som oftast tog bilder på Marilyn Monroe för press och PR. En junidag 1962 befann sig Bert Stern i Los Angeles för att ta bilder på Marilyn Monroe på uppdrag av Vogue Magazine. Uppdraget innebar en fyra dagar lång fotosession på Bel Air Hotel. Monroe höll vid den här tiden höll på att spela in filmen "Something's got to give", filmen var Marilyn Monroes sista engagemang i Hollywood och slutfördes aldrig. Stern och Monroe kom inte alltid överens och efter ett gräl lämnade Stern hotellet för att resa till New York. Hans svenska assistent, Leif-Erik Nygårds, stannade kvar och tog därmed den bild som sägs vara den allra sista under Monroes liv. "Marilyn New Baby On Bed" togs av Bert Stern bara 1-2 dagar före Nygårds bild. Sterns bilder av Monroe är idag eftertraktade av Marilyn Monroe-fans och samlare världen över.