207
960967

Andy Warhol

(USA, 1928-1987)
Andy warhol, "rebel without a cause (james dean)" ur: "ads".

"Rebel without a cause (James Dean)" ur: "Ads"

Färgserigrafi, 1985, signerad med blyerts TP 25/30, tryckt av Rupert Jasen Smith, New York, utgiven av Ronald Feldman Fine Arts, New York, med deras stämpel a tergo. 96,5 x 96,5 cm.

Utropspris:

175 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris:
840 000 SEK
Tilläggslista

An addition to the condition report: Area (ca 12 cm) with superficial creases and some minor colour loss ca 36 cm from the top left margin.

Feldman, II.355.

Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist, klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)739 96 74 02