29
967933
Arne Jacobsen
(1902-1971)
Arne jacobsen, skrivbordsstol, modell "3113", fritz hansen, danmark 1950 tal

skrivbordsstol, modell "3113", Fritz Hansen, Danmark 1950-tal.

Svart skinn, fyrdelad benställning av aluminium på hjul. Märkt FH DANMARK undertill samt etikett Danish furnituremakers control.

Slitage.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

839 - 1 049 EUR

Klubbat pris:
11 000 SEK
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19