3A
972535

Greta Magnusson Grossman

(Sverige, 1906-1999)
Greta magnusson grossman, golvarmatur, "g-33" (grasshopper), bergboms, malmö 1950-tal.

golvarmatur, "G-33" (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.

Lackerad i svart och benvitt, skärmen stämplad invändigt G-33 BERGBOM MAX 25 W. Höjd ca 123 cm.

Smärre slitage, senare sladd och tryckknapp.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris:
30 000 SEK

Modellen formgiven år 1947-48, i USA producerad av Ralph O Smith och generellt omnämnd som "the Grasshopper".

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69