51
960965

Donald Baechler

(USA, Född 1956)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Donald Baechler
(USA, Född 1956)

"Boy Painting"

Signerad DB och daterad 2008 a tergo. Akryl och tygcollage på duk 101,5 x 101,5 cm.

Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Lars Bohman Gallery, Stockholm, 5 april - 11 maj, 2008.

Donald Baechler är en ständigt aktuell och internationell konstnär. Han är mest känd för sina förenklade figurer och objekt.