57
968196

Lars Lerin

(Sverige, Född 1954)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Lars Lerin
(Sverige, Född 1954)

LARS LERIN, Akvarell på papper, signerad Lars Lerin. Motiv från Alvor, Algarve maj 1992.

"Sol och småflugor". Papper 50 x 58 cm.

Nålhål i varje hörn efter tidigare upphängning. Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare.

Konstnär

Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.