Madeleine Pyk – en samling F769
69
968625

Klara Kristalova

(Sverige, Född 1967)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 600 - 9 500 EUR
8 720 - 10 900 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Klara Kristalova
(Sverige, Född 1967)

"Stiff"

Signerad K. Kristalova och daterad 2007. Delvis glaserad keramik. Höjd 39 cm. Unik.

Proveniens

Galerie Perrotin, Paris, Frankrike.

Norton Museum of Art, Palm Beach, USA "Turning into stone”, 2 december 2014 - 29 mars 2015.