94
852457

Nathalie Djurberg

(Sverige, Född 1978)
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
10 600 - 13 300 EUR
11 100 - 13 900 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Nathalie Djurberg
(Sverige, Född 1978)

"Camels Drink Water"

Signerad Nathalie Djurberg. Utförd 2007. Animerad film, DVD, 3:45 min. Upplaga 3/4 +2 AP.

Proveniens

Zach Feuer Gallery, New York, USA.

Frye Art Museum, Washington, "Nathalie Djurberg", 24 januari - 26 april 2009. Totalt fyra videoverk visades under denna period, "Camels Drink Water" visades 24 januari - 13 februari.

Ett annat exemplar ur samma upplaga visades på Statens Museum for Kunst, Köpenhamn, Filmfestival "CPH:DOX – Artist in Focus: Nathalie Djurberg", 7 november - 15 november 2009. "Camels Drink Water" visades tillsammans med sju andra videoverk av Nathalie Djurberg.

Zach Feuer Gallery at Art Basel Miami Beach, “Nathalie Djurberg with Music by Hans Berg & Dasha Shishkin”, 2 - 6 december 2010.

Fondazione Prada, Milano, Italien, "Nathalie Djurberg - turn into me", 2008, upptagen i verkförteckningen s. 233, samt stillbilder från filmen på ett uppslag s. 174-175.

Nathalie Djurbergs leranimationer, som hon presenterade för världen i början av 2000-talet, har med den paradoxala kombinationen av sexuellt våld, barnslighet och visuell slagkraft vunnit både publikens och kritikernas gillande. Betraktaren får följa med i ett skeende som de flesta av oss helst väjer för; det fula, det oförklarliga, det utsatta, det kränkande.
”Jag vill sätta fingret på något, en problematik, eller ett sätt att förstå verkligheten, hitta en liten situation som visar en stor situation”, har Nathalie Djurberg sagt i en intervju i Sydsvenskan.

Djurberg skapar i princip hela filmen på egen hand, alltifrån figurerna och all rekvisita till de tekniska lösningarna. Arbetsprocessen är väl synlig i slutproduktionen till exempel syns ibland marionettrådarna och hon bryr sig inte om att korrigera stavfel. I ”Camels Drink Water” låter hon på ett raffinerat vis kamelerna vandra ut från scenen vidare genom ateljén på sin jakt efter en oas med vatten.

Tillsammans med sin partner Hans Berg, som gör musiken till alla hennes verk, har hon ett pärlband av tonsatta, spektakulära och omskrivna utställningar bakom sig. Självklart ingår hennes verk idag i de mest prestigefulla institutionella och privata samlingarna och 2009 då hon ställde ut på Venedigbiennalen blev hon belönad med Silverlejonet.

Nathalie Djurberg bor och arbetar i Berlin och gick ut Konsthögskolan i Malmö 2002. Hon har haft en mängd separatutställningar runt om i världen bland annat på Fondazione Prada i Milano. Hon har dessutom varit nominerad till Carnegie Art Award och deltagit i Moderna Museets Modernautställningen både 2006 och 2010. Under 2016 har hennes verk bland annat visats på Wanås Konst i Skåne, Perth Institute of Contemporary Arts i Australien, Kunstraum Dornbirn i Österrike och på Shanghai 21st Century Minsheng Art Museum i Kina.

I höst är Nathalie Djurberg och Hans Berg aktuella med en separatutställning på Stavanger Kunstmuseum, Norge, "The Dark Side of the Moon", 17 november 2017 - 18 mars 2018.