Important Timepieces 603

Ny1500klockor
180417 klockor 33927 1 250x170px

Dags för inlämning och värdering!

I oktober presenterar vi återigen vår auktion Important Timepieces – och nu pågår inlämningen för fullt. Om du har en exklusiv klocka som du vill ha värderad och sälja, är det de här två du ska kontakta: Mikael Wallhagen och Tony Frank! De utgör Bukowskis superteam för det mest glamourösa en man kan bära: klockor. De är två av Sveriges mest erfarna klockspecialister och har genomfört auktioner som sålt klockor för tio miljoner på en enda kväll.
Här kan du läsa om hur vår senaste klockauktion gick >

DESSA KLOCKOR ÄR MEST EFTERSÖKTA ENLIGT TONY OCH MIKAEL:
Rolex Daytona s.k. ”Paul Newman”
Omega Speedmaster från 1950-tal
Patek Philippe, kronograf
Jaeger-LeCoultre Memovox Polaris 1960-tal.
Rolex, Submariner, ”Comex”, Ref nr. 5514
Patek Philippe, Nautilus från 1970-tal
Longines, Charles Lindbergh ca 1930.
Heuer Monaco Chrono matic ca 1970.
Audemars Piguet Royal Oak från 1970-tal
Klockor med unik proveniens t.ex. militär eller kunglig.

NÄR ÄR DET VISNING OCH AUKTION?

Visning 19 – 24 oktober på Berzelii Park 1 i Stockholm.
Auktion 25 oktober på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

Några exempel från senaste auktionen: