947916

Betzy Ählström

(Sverige, 1857-1934)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Betzy Ählström
(Sverige, 1857-1934)

vas, marqueterie-sur-verre, Reijmyre, jugend, 1901-02.

Påklippt åkervinda i blått, gult och grönt mot fond i grönmarmorerat och blått glas. Signerad i guldskrfit, på livet Reijmyre Suède, undertill No 122. Höjd 7,5 cm.

Smärre repor.

Nationalimusei utställningskatalog "Svenskt Jugendglas - Överfångsglas 1898-1918" 10.12.1981-1.3.1981. Jämför bild sid 8 samt katalognummer 123 sid 37.
Dag Widman, "Jugendepokens konstglas", Svenskt glas, Växjö 1995, sid 66-68.

Dag Widman skriver: "Konstnärerna bakom Reijmyres kollektion av glas för utställningen ( i Turin 1902 ) var Anna och Ferdinand Boberg samt Betzy Ählström. I motsats till Kosta arbetade man nu på Reijmyre med en teknik där glasen fick sin dekor i hyttarbetet genom välsning och påklipp. Förebilderna finns också här hos Gallé, där tekniken benämns "marqueterie de verre". Man rullade glasposten i färgat glaskross och placerade olikfärgade glasstavar på posten, varefter det hela värmdes in och rullades mot välsplåten. Påklippen slipades ofta efteråt. Effekten blev inte olik de senare graalglasen, då ju mönstren huvudsakligen låg inne i glasmassan.." I Reijmyre glasbruks tillverkningsbok från åren 1901-02 kan man följa hela tillverkingen av dessa "Gallé-glas", som gjordes från december 1901 t o m augusti 1902. Den komplicerade tekniken passade inte för serietillverkning utan lades ner 1902 och bruket återgick till att helt ägna sig åt kristallglas.