bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925.
Rak form, graverad dekor, krön med liggande lejon. Stämplad med änglamärket Y7 och ristad signatur Nils Fougstedt, höjd 32,5 cm, bredd 14 cm, djup 10 cm.
Smärre slitage, senare baksida, urverket ej genomgånget.
Modellen formgiven år 1925.