120
952728

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925.

Rak form, graverad dekor, krön med liggande lejon. Stämplad med änglamärket Y7 och ristad signatur Nils Fougstedt, höjd 32,5 cm, bredd 14 cm, djup 10 cm.

Smärre slitage, senare baksida, urverket ej genomgånget.

Modellen formgiven år 1925.