952728

120. NILS FOUGSTEDT, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925.

Rak form, graverad dekor, krön med liggande lejon. Stämplad med änglamärket Y7 och ristad signatur Nils Fougstedt, höjd 32,5 cm, bredd 14 cm, djup 10 cm.

Smärre slitage, senare baksida, urverket ej genomgånget.

Följerätt
Nej
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK/818 - 1 023 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
10 412 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Modellen formgiven år 1925.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto