952728

120. NILS FOUGSTEDT, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925.

Rak form, graverad dekor, krön med liggande lejon. Stämplad med änglamärket Y7 och ristad signatur Nils Fougstedt, höjd 32,5 cm, bredd 14 cm, djup 10 cm.

Smärre slitage, senare baksida, urverket ej genomgånget.

Följerätt
Nej
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK/818 - 1 023 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Övrigt

Modellen formgiven år 1925.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto