123
976153

Orrefors

(Sverige)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Orrefors
(Sverige)

ljuskrona, Swedish Modern, 1930-40-tal.

Stomme av mässing, totalt 18 ljuspunkter i tre etage omgiven av bladstänglar, slipad glaskupa, total höjd ca 95 cm, diameter ca 80 cm.

Spricka och nagg i övre glasfästet, smärre nagg och slitage, nedre kupan ej ursprunglig. Ej funktionstestad.

Proveniens

Ohlssons Beklädnad och Varuhus, Malmö.

Formgivare

Orrefors glasbruk anlades år 1898 i Hälleberga socken, Småland. Till en början tillverkade bruket främst planglas, tekniskt glas samt en del kristallserviser med slipad eller etsad dekor. Från 1910-talets mitt och framåt kom produktionen mer att präglas av konstnärligt glas formgivet av anlitade konstnärer. Simon Gate och Edward Hald var två av dessa. Herrarna fick sitt stora genombrott på Världsutställningen 1925 och satte då Orrefors och ”Swedish grace” på kartan. Idag tillverkas både bruksglas och konstglas i kristall av designer som Efva Attling och Karl Lagerfeld.